Komunikat MS

Komunikat

Kampania „Security Awareness” zwiększy bezpieczeństwo informatyczne polskich sądów

12.05.2020

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi kampanię „Security Awareness” zwiększającą bezpieczeństwo informatyczne w polskich sądach. Działania Biura Cyberbezpieczeństwa, nadzorowanego przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, prowadzone są na niespotykaną dotąd skalę. Niezbędna wiedza dotrze do ponad 55 000 osób.

Realizowana kampania stanowi odpowiedź na dynamicznie rozwijającą się informatyzację, która szczególnie w obecnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, odgrywa niezwykle istotną rolę.

Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega i wyczula pracowników sądów na różnego rodzaju ataki socjotechniczne, które mogą prowadzić do wyłudzenia danych, podszycia się pod tożsamość pracownika, a w konsekwencji narazić wymiar sprawiedliwości na straty finansowe i wizerunkowe.

– Podnoszenie świadomości pracowników w zakresie bezpiecznego korzystania z komputerów, poczty elektronicznej, internetu i urządzeń mobilnych, to bardzo istotny proces, który systematycznie rozwijamy w Ministerstwie Sprawiedliwości, dostosowując działania do aktualnych wyzwań – podkreśla Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Dzięki działaniom resortu sprawiedliwości pracownicy dowiedzą się, jak bezpiecznie tworzyć, przechowywać i korzystać z danych logowania do systemów informatycznych stosowanych w sądach, czy też aplikacji bankowych. Uwaga zwrócona również zostanie na kampanie phishingowe, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Pracownicy dowiedzą się między innymi, jak korzystać z dostępnych komunikatorów, dlaczego należy pamiętać o aktualizacjach systemu operacyjnego oraz jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami.